Dovolenka v Thajsku

Tento clanok sa trosku bude vymykat clankom, ktore ste mali moznost citat na nasom blogu doteraz. Pisem ho pretoze malo z vas vie o Thajsku tieto informacie, niektori z vas sa sem za nami chystaju na dovolenku (dobra volba!). Ja dokonca pripravujem aj web stranku s tymto zameranim (dovolenka v Thajsku), ktoru vam ale predstavim neskor. Tazke podme na to.

Strucne informacie o Thajsku

Thajske kralovstvo ma rozlohu 513.115km2, lezi v centre juhovychodnej Azie; zlava ho obklopuje Andamanske more (Indicky ocean), z prava zas Thajsky zaliv (Juhocinske more). S Thajskom susedia krajiny Kambodza, Laos, Malajzia a Myanmar (Barma). Zije tu asi 65 milionov obyvatelov, ktory hovoria thajstinou (v turistickych oblastiach a v hlavnom meste sa dohovorite po anglicky) a vyznavaju Buddhizmus. Hlavne mesto sa vola Bangkok a zije v nom priblizne 10 milionov obyvatelov.

Podnebie v thajsku je tropicke, kedze je velmi blizko rovniku., pricom su tu tri obdobia:

december az marec – chladne obdobie, avsak teplota v noci len malokedy klesne pod 24 stupnov, na severe Thajska to moze byt aj menej, avsak tu na juhu pri Koh Phangane sa da aj vecer chodit v kratkych nohaviciach a tricku. Cez den sa teplota vysplha zhruba na 35 stupnov, ale kedze takmer stale fuka maly vanok tak je tu velmi prijemne. Prsi len obcas.

marec az jun – obdobie tepla/leta, teplomer (aspon tu na juhu) ukazuje v noci priblizne 28 stupnov, cez den teploty dosiahnu aj 40 stupnov a kedze vietor fuka len obcas je tu naozaj teplo. Dazde su taktiez zriedkave

jul az november – obdobie dazdov, teplota je stale vysoka, priblizne 25 v noci a 35 cez den, avsak castejsie prsi, oktober a november je dokonca monzunove obdobie, kedy asi viac prsi ako neprsi.

Dalsie informacie

Cas je v Thajsku oproti Slovensku posunuty o 6 hodin dopredu, za naseho letneho casu je to +5 hodin. Thajci pouzivaju iny kalendar, teraz je tu rok 2552, v aprili sa to zmeni na 2553. Plati sa tu thajskym bahtom, priblizne 1 Euro = 44 Bahtov, bankovky su 20,50,100,500 a 1000 a na kazdom kroku je vela bankomatov, kde sa daju pouzit vsetky slovenske platobne karty (vyskusane TB, mBank) bez problemov.

Bezpecnostna situacia je velmi priazniva, aj ked opatrnost nikde na svete nie je na skodu. Zdravotnictvo je na velmi vysokej urovni, avsak sluzby su celkom drahe a preto treba mat cestovnu poistku. Voda z vodovodu nie je pitna, preto si treba na pitie kupovat vsade dostupnu vodu za lacne peniaze.

Stravovanie: thajska kuchyna je velmi pestra a lahka, jedia tu dost stiplaveho (inac stiplave ako u nas) a treba si na to trochu zvyknut. Jedlo tu podavaju aj nestiplave, strava na ulici je vacsinou bezpecna (aj napriek tomu ze to tak nevyzera) a vacsina ludi tu nema “hnackove” problemy a vsetko im tu chuti. Specialne je tu vela ryze, zeleniny, ryb a jedal z morskych zivocichov.

Oblecenie odporucam naozaj lahke letne, malokedy si tu dame dlhe nohavice a mikinu som na sebe nemal ani nepametam. Cize kratke nohavice, tricka, tielka, plavky – a to vsetko sa tu da kupit za lacny peniaz (neznackove tricko 2-3 Eura, plavky od 2 Eura…). Ak su ale muzi vysoky viac ako 185cm, pripadne su trosku silnejsi, tazko naseba kupia tricko, pripadne kratasy (vzdy su zhruba do europskej velkosti L). V Bangkoku vsak tento problem odpada.

Ockovanie nie je nutne ziadne, odporucam vsak ockovanie proti zltacke A+B, ktore je na cely zivot a takato zltacka sa obcas vyskytne aj na Slovensku ci v Cechach. Takisto nedoporucujem ani brat nejake antimalarika, pokial nechcete ist niekam daleko mimo turistickych oblasti na severe Thajska a pod. My sme si dali aj ockovanie proti brusnemu tyfusu a mozgovej meningitide, ale to vam bude naozaj zbytocne (obe su zhruba po 15 Euro a zaockuje vas aj vasa prakticka lekarka).

Viza do Thajska je nutne mat. Na Slovensku sa to da lahko vybavit na Thajskom konzulate, kde su uradne hodiny v stredu a v piatok od 10-12h, potrebujete pas (platny dalsich 6 mesiacov po planovanom navrate z Thajska), volnu stranku v pase, 1ks pasovu fotku, vyplneny formular (mozte vyplnit aj na mieste). Za priplatok vam tieto viza vydaju na pockanie, inak nasledujuci pracovny den. Od 5. marca do 4. juna by sa za vystavenie turistickych viz do Thajska na celom svete nemalo platit. Turisticke viza dostanete na 30 dni, je mozne si to na mieste predlzit na dalsich 60 dni a kamarat dokonca tvrdil, ze pri vstupe do Thajska na letisku mu dali turisticky vstup na 60 dni. Taktiez je mozne si vybavit na letisku viza od arrival, tie vsak dostanete len na 15 dni a oplatia sa zrejme najmenej aj financne.

Internet – V turistickych centrach bez problemov najdete internetove kaviarne, ktore vam za hodinu internetovania nauctuju asi 1.5 Eura (uctuje sa po minute) a maju vacsinou aj prijatelne spojenie (na browsovanie a emaily to staci). Vela ubytovani aj kaviarni ponuka wifi pripojenie, na Koh Phangane ich ale az tak vela nie je (ubytovanie sa ale da podla toho vybrat).

Mobil – Ak idete viaceri pripadne chcete sa nejako dorozumievat v Thajsku je dobre si zobrat odblokovany mobil, najlepsie aj nejaky obycajny do ktoreho si za lacne peniaze kupite predplatenu kartu (podobne ako Easy, Prima) a mozete volat na thajske cisla za velmi lacne peniaze (asi 1 baht za 1 minutu). Ak nevydrzite bez slovenskeho mobilu, je dobre mat mobily 2 aby ste nemuseli menit karty. Mobily sa daju kupit v thajsku skoro vsade, predplatene karty taktiez a ak si ho tu chcete nechat odblokovat tak aj to sa da.

Ceny za jedlo su v Thajsku velmi priaznive, takmer vsetko je tu lacnejsie ako na Slovensku, pripadne su ceny rovnake. Specialne vino (kedze sa tu nepestuje hrozno) je trocha drahsie (asi 8 Euro 0.7l flaska), syry tiez (a nie su vsade dostat). Vsetko ostatne je velmi lacne, najest sa da aj za 0.5 eura (bez napoja), bezne nas obed vyjde asi 5 Euro pre dve osoby aj s napojmi. V Thajsku v tom teple staci jest asi 3x za den, je tu vela cerstveho ovocia a zeleniny, cize je to zdrave a navyse vacsina ludi tu schudne. Ubytovanie sa tu da zohnat v bungalove za ceny od 3 Euro az po 50 Euro, bezna cena za priemerny bungalov je 6-8 Euro bez klimy, s klimou to byva asi 12 Euro. To su samozrejme ceny za noc a v takomto bungalowe sa pohodlne vyspi jeden par (spojena postel, niekedy velkost 1,5). Niekde sa ceny aj zjednavaju a je dobre mat dohodnutu cenu vopred, ak nemaju vyveseny cennik (v restauraciach nie je problem) ale do tohoto sa dostanete velmi rychlo :)

Ako sa dostat do Thajska

Viacero leteckych spolocnosti dnes ponuka celkom prijatelne ceny za lety do Thajska. Ak chcete priamy a osvedceny let z Viedne do Bangkoku, Evaair (tu je odkaz na ich slovenske zastupenie) ponuka napriklad v obdobi od 2. marca do 15. jula 2009 letenky za 554 Euro do Bangkoku a naspat, na Koh Samui (s prestupom v Bangkoku) to vychadza 686 Euro, co je naozaj super cena, kedze letenka je najvacsia polozka dovolenky v Thajsku. V inych terminoch skuste najst nejake letenky na www.pelikan.sk pripadne na www.hviezda.sk, ale tam su lety vacsinou s prestupom a moc neusetrite. Z Bangkoku sa da dostat na juh a do vsetkych turtistickych destinacii (Pattaya, Pukhet, Samui..) autobusom, pripadne autobusom aj lodou. My sme tak z Bangkoku isli, a boli sme prekvapeny, ake velke sedacky su v tom autobuse. Cesta trvala menej ako 7 hodin a potom lodou asi 3 hodiny na ostrov.

Tu na Koh Phangane je najlepsi sposob dopravy na motorke, poziciavaju tu skutre (nechate im pas do zalohy, ziaden vodicak) za 5 Euro na den. Samozrejme je tu aj iny vyber od terennych motoriek az po choppre. Cesty su tu niekedy trochu narocnejsie, ale zacinajuci jazdci sa im mozu vyhnut, vacsinou su vsade betonove. Treba stale davat pozor, jazdi sa vlavo ale ja sa aj napriek tymto “divokym” podmienkam na prvy pohlad citim bezpecnejsie na cestach ako na Slovensku, proste to viac zavisi odomna. Videl som uz niekde aj bicykle, ale velmi malo a v tom teple to nie je najlepsia volba, kedze niekedy sa ide na motorke aj 5-10km, ak si chcete prejst ostrov vlastnymi silami. Poziciat sa da aj auto, zhruba za 30-50 Euro na den, jazdia tu moto taxi (motorkar vas zobere na druhe sedadlo na skutri a odveze za male peniaze, ale zatial ich je malo) a je tu aj celkom dost taxikov – aut, ktore vas odvezu za priblizne 3-6 Euro na osobu.

Co si zobrat zo sebou

Vsetko sa tu da kupit a niektori ludia sem chodia naozaj len s kreditkou… :) ale predsa len odporucam si zo sebou zobrat:

Na cestu:

rifle, tenisky, tricko (pripadne nahradne tricko ak sa spotite), mikinu s kapucnou (v lietadle niekedy byva klima poriadne vypeckovana)

Do prirucnej batoziny:

slapky, kratke nohavice, slnecne okuliare, vsetky cennosti (pas, peniaze, platobne a kreditne karty), notebook (kto sa bez neho nezaobide), fotak, kameru, mobil + nabijacku. Toto vsetko je dobre mat v malom ruksaku, do ktoreho si budete bravat veci na plaz a pod. Do prirucnej batoziny si nesmiete brat ziadne ostre predmety (nozik, noznicky na nechty) ani tekutiny (len naozaj male mnozstvo), takze flasu Slivovice pre mna musite zabalit do velkej batoziny :)

Do batohu (pokial mozno nie kufor):

zhruba 5 triciek (daju sa oprat za minimalne peniaze na kazdom kroku), kratke nohavice – bermudy 2ks, plavky 2ks, nahradne slapky, spodne pradlo 3ks, nieco lahke na spanie (moze byt tricko a spodne pradlo), uterak 1ks, plazova osuska 1ks, kozmetiku (ale da sa kupit vsetko aj tu), krem na opalovanie.

Doklady: pas + kopia strany kde mate fotku, vodicsky preukaz (motorku vam pozicaju aj bez vodicaku, staci pas, ak niekto planuje poziciat si auto mozno je dobre mat medzinarodny vodicak, ale v tom som si neni isty), poistenecku karticku (na cestovne poistenie).

Nechodte do Thajska..

Pokial nemate radi teplo, vodu a aspon trosku netuzite zazit nieco nove :). Ak sa velmi bojite chrobakov, pripadne jastericiek (tie vam bezne behaju po bungalove aj zvnutra) tiez to tu pre vas nemusi byt prijemne. Stretnut hada sa tu podari malokomu (a su plache), pavukov je tu tiez malo (my sme za mesiac mali na terase jedneho).

Zaver

Ak vam tu chybaju nejake informacie, podrobnejsie informacie sa mozte dozvediet na stranke www.thajsko.com, pripadne pouzite nas kontaktny formular a radi vam zodpovieme nejake dalsie otazky. Nejake informacie ma na stranke aj Brano a Markoff. Prikladam aktualnu fotku z dnesneho dna na ktorej sme s Lenkou a ostatnymi slovakmi, ktori tu teraz dovolenkuju (nie sme uplne vsetci na tej fotke). Budeme radi ak nas pridu pozret dalsi Slovaci a radi vam zo vsetkym pomozeme :) Pridte – neolutujete :)

Dovolenka v Thajsku

Dovolenka v Thajsku

Category: Thajsko
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
29 Responses
  1. NN says:

    no neviem s gekonom som sa stretol v thajsku prakticky len raz v ubytku a s chrobakmi tiez len v jednom ubytku a to som byval v dost velkom pocte ubytiek

    btw. na ako dlho ste v TH, na neurcito so zarabanim na dialku alebo mate nejaky cas co tam chcete stravit 1-2 roky?

  2. NN says:

    este by som dodal ze okrem tych smiesnych cien s Eva Air v sucasnej akciovej ponuke za nejakych 515€ ma dost dobre ceny aj India, do Mumbai za nejakych 350€ (spiatocna vr. vs. poplatkov), kompletny prehlad tychto lacnych leteniek je napr. na CKM.sk v sekcii specialna akcia (dobre ceny ma aj Peking, New York)

  3. Peto says:

    Nooo, to je clanok.
    Dakujem.

  4. 2ge says:

    gratulujem k clanku, plno zaujmavych informacii, hlavne pre ludi co nevedia. Ale aj tak sa budu pytat to iste:)

  5. Baso says:

    NN: ja som zdedil strasne peniaze a Lenka vyhrala v loterii, tiez nas dost podporuju rodicia a kradneme kde sa len da… :) samozrejme, ze srandujem, ale taketo veci nie su vhodne asi pisat na stranke a urcite nie niekomu neznamemu, takze ak sa predstavis mozes skusit komunikaciu aj cez “contact us”

    Peto: dufam, ze ok :)

    2ge: nevadi, sme na to pripraveni ! :)

  6. Rasto says:

    No dikes, Baso. Okrem super informacii ti dakujem za info o velkosti textilu do L. Takze ja tam budem zase ako Detvanec. Tricka po pupok a gate vyse clenkov. Alebo napracem kufor a nadrem sa s nim ako iny Detvanec. Ale aj tak sa tam tesim a je mi jedno, ze na mna bude cely cas prsat teplucky dazdik pocas monzunov. :-)

  7. Baso says:

    Rasto: my sa pozname ? A kedy sa sem chystas ? Nebudes vyzerat ako Detvanec, pokial si kupis nejake tricka z Bangkoku, alebo si ich zoberies z domu. Par triciek ti zas vela nezaberie a hlavne neodporucam ti brat kufor, s nim je to tu tazko, napriklad ho tazko zoberies na motorku…

  8. NN says:

    neviem co je nevhodne na odpovedi na otazku ako dlho planujete byt v TH na blogu o zivote v TH, ale dobre… ked uz sa niekto podujme pisat takyto blog tak obvykle uvedie preco odisiel, na ako dlho zhruba a prip. aj z coho zije

  9. Baso says:

    NN: povazuj to za KNOW HOW. Tento blog piseme hlavne o Thajsku a o nas. Tie informacie ktore si ty anonymne pytas vedia ludia, ktorym to chceme povedat. Prepac

  10. Michaela a Roman says:

    ahojte…no super clanok, asi si ho precitam este raz ked si budeme balit kufre na navstevu k vam :-)
    super info…urcite sa zide…neviem ako to urobime lebo mame len kufre este kupit batok ako prirucku nebude problem…no neviem….
    ale nejako to musime vymysliet…
    krasne foto…uz sa tesime ked budeme takto shakovat spolu…

  11. Martin says:

    Strucne, jasne a s humorom – pekny clanok.
    Dakujem a posielam pozdravy do Thaiskeho kralovstva :-)

  12. Sano says:

    Ahojte, super infosky, nemate viac informacii ako to je s detmi a dovolenkou v Thajsku ? :)

  13. Baso says:

    Michaela a Roman: ono sa to vzdy da aj s kufrom, vela ludi sem tak chodi, ale s batohom je to proste lepsie (je prenosnejsi na motorke)

    Martin: dik ! zachvilu uvidis to kralovstvo.. ;-)

    Sano: O ake informacie mas zaujem ? Letiet s dietatom sa da, ale ja by som to moc malym detom neodporucal. Aj ked som tu uz videl naozaj batolata a rozne deti okolo 3-4och rokov, neviem to objektivne posudit. V kazdom pripade piesok a voda je pre deti raj :)

  14. Z. says:

    :-) Fakt super článok, kopec zaujímavých informácií a hlavne užitočných. A ďalšie fotky nebudú?:-))))

  15. Peto says:

    Noooo velka inspiracka ;-)))
    hmmmm a tak my bolo dobre ze ma to nikde netahalo a je to tu :-)))))))

  16. Shorky says:

    este ti tam chyba sekcia, “Co doniest do thajska.”

    kremzska horcica
    zavinace
    kakaovy puding
    pastetky (husacia)
    klbasky (madarske, tvrde, kohut a podobne)
    zavaranu kyslu kapustu
    borovicka spisska (prava ak sa neda, dobry je aj fernet, popr. becherovka)
    vinko nejake dobre (je tu ukrutne drahe)
    tvrdu salamu (turisticku)
    …:)

    dakovala

  17. haluza says:

    a jasne ,ze ti tam chyba clanok: “Utecte a zite v Thajsku”
    lebo toto zacalo byt predpeklie.
    Ved ty vies…

  18. Robo says:

    Ahooj,

    dik za info. Uz sa nevieme dockat. Za par dni sa mozno vidime na ostrove :)

  19. Zuzana says:

    Ahojte

    neviete ci na lodiach maju detske (pre 10mesacne babo) zachranne vesty? alebo ci sa daju kupit niekde?

    Tiez ohladom jedla pre male dieta, dostat tam v obchodoch, mimo Bangkoku detsku vyzivu?

    Dakujem

  20. Tomas says:

    Dobry den, vdaka za cenne rady ktore sme cerpali z vasej stranky. fotky su uzasne! urcite sa do Thajska vratime, manzelke sa velmi pacilo. s vybavovanim nam pomohol sikovni tim z http://www.dovolenkathajsko.sk, vrelo ich odporucam. velmi osobne a vyhoveli vsetkym poziadavkam. dovolenka bola vyborna!

  21. Marek says:

    Caute,

    chcel by som ist do Thajska s priatelkou tak na 12 dni ( 3-4 dni Bangkok a potom si trosku polezat na Koh Samui ). Vedeli by ste mi s tym trochu pomoct? dik

  22. vladimir says:

    Dobry den dakujem za uzitocne info o tyzden ideme z priatelkou na 14 dni do patthaya a 4dni Bangkok drzte palce strasne sa tesime:)

  23. bea says:

    ahojte, super článok, veľmi nevtieravo napísaný. Dík za info, za pár dní sa tam chystáme, veľmi mi ten článok pomohol. Len ma zarazila info, že “nie kufor”. práve my máme info, že práve kufor a bez zipsov a vreciek, na zámok. Dosť rozporné, teraz som v pomykove, keďže také kufre nemáme a zháňame. Batoh by sa samozrejme našiel oveľa skôr :)
    a ešte by ma zaujímalo, či v hoteloch sa nachádza na izbe fén a žehlička, neviete náhodou?
    dík, pekný pobyt

  24. bea says:

    ahojte, super článok, veľmi nevtieravo napísaný. Dík za info, za pár dní sa tam chystáme, veľmi mi ten článok pomohol. Len ma zarazila info, že “nie kufor”. práve my máme info, že práve kufor a bez zipsov a vreciek, na zámok. Dosť rozporné, teraz som v pomykove, keďže také kufre nemáme a zháňame. Batoh by sa samozrejme našiel oveľa skôr :)
    a ešte by ma zaujímalo, či v hoteloch sa nachádza na izbe fén a žehlička, neviete náhodou?
    dík, pekný pobyt

  25. Baso says:

    Ahoj bea

    zehlicka a fen vacsinou na hoteli nie su, ako kde, skor mozno v nejakych drahsich v Bangkoku.
    Ale, fen netreba, ved je teplo :) (vlasy na motorke rychlo uschnu)
    Zehlicka tiez nie, kedze vsade peru za lacny peniaz, na druhy den, vacsinou je moznost volby zehlit/nezehlit

    Co sa tyka toho kufra, to “info” co mate od niekoho je pravdepodobne s obavy, ze sa z batoziny nieco strati, resp. do nej nieco niekto vlozi (blbost).
    Ale aj pre batohy ja na toto riesenie, na letisku (Schwechat) kazdy batoh zabalia za 8Eur do folie.
    Za 5 Eur ti prezradim, ze si mozes kupit potravinovu foliu v obchode do 2 Eur a zabalit si s tym obidva ruksaky. Treba nechat vonku iba tie “horne” rucky, aby to vedeli za to chytit na letisku. To si myslim ze riesi tento problem.
    Tak si to tam uzite !

  26. bea says:

    Ďakujem Baso :)

  27. Iveta says:

    Veľmi zauímavý článok, len tých vecí na oblečenie sa mi vidí málo . Keď je tam vlhko, na fén môžeme zabudnúť. Veľmi lákavé, tuším tam pôjdem kuknúť.

  28. Pingback: camera vantech

Leave a Reply